Otevřený dopis generálnímu tajemníkovi Světové rady církví

16. dubna 2024

Představitelé Českobratrské církve evangelické se otevřeným dopisem ohradili proti usnesení ruské pravoslavné církve, v němž mj. označuje agresivní válku Ruské federace proti Ukrajině za svatou válku.

Otevřený dopis generálnímu tajemníkovi Světové rady církví
16. dubna 2024 - Otevřený dopis generálnímu tajemníkovi Světové rady církví

(English below)

Otevřený dopis generálnímu tajemníkovi Světové rady církví (SRC)

Praha, 15. dubna 2024

Milý bratře generální tajemníku,

v březnu letošního roku jste žádost o zaplacení našeho členského příspěvku doprovodil osobním dopisem. V něm mj. píšete: „Děkuji za vaši podporu a příspěvky Světové radě církví, a to nejen finanční, ale i různými způsoby, které rozšiřují a posilují naši společnou práci.“ Vážíme si toho, že jsme součástí jedinečného společenství tolika křesťanských církví po celém světě. Naše členství je poctou i závazkem. V tuto chvíli je naší odpovědností nemlčet, má-li platit, co také píšete: „SRC zůstává odhodlaná a věrná při prosazování spravedlnosti, míru, smíření a jednoty ve světě.“

Nedlouho po sepsání Vašeho dopisu vydala Všeruská světová rada ruské pravoslavné církve, jedné z členských církví SRC, usnesení „Současnost a budoucnost ruského světa“, v němž mj. označuje speciální vojenskou operaci (rozuměj agresivní válku Ruské federace proti Ukrajině) za svatou válku proti svobodné Ukrajině a Západu, který propadl satanismu. Jde ze strany představitelů ruské pravoslavné církve o rouhání, kterým se ocitají zcela mimo Kristovo tělo. Je zřejmé, že opustili autoritu Kristova evangelia a sledují pouze zájmy nacionalistické ideologie tzv. Ruského světa.

Je naší smutnou historickou zkušeností ze života církve za komunistické totality, že církevní představitelé podléhají mocenským tlakům a stávají se nedůvěryhodnými. Ve skutečnosti se zpronevěřují své teologické tradici i své církvi, rozumíme-li církví nikoli instituci, nýbrž živé společenství věřících. To je ostatně dodnes trpkou zkušeností křesťanů žijících v nesvobodných poměrech v různých částech světa.

Oni všichni jsou našimi bratry a sestrami, údy našeho těla, jimiž jsme povinni poskytnout podporu a solidaritu. V tuto chvíli je třeba se zastat Pravoslavné církve Ukrajiny a ruských kněží, kteří se jasně vyslovili proti této válce hned na jejím počátku (Výzva duchovních ruské pravoslavné církve ke smíření a ukončení války).

Vyzýváme SRC, aby se veřejně jednoznačně odmítavě vyjádřila k rouhavému prohlášení svaté války a aby právě tak veřejně jednoznačně podpořila ukrajinské křesťany a ruské pravoslavné disidenty, kteří nesouhlasí s ruskou invazí na Ukrajinu. Je to otázka naší věrnosti evangeliu i věrohodnosti našeho svědectví.

Modlíme se za Vás a za skutečný Kristův pokoj pro tento svět,

Pavel Pokorný
synodní senior

Jiří Schneider
synodní kurátor

Open letter to the Secretary General of the World Council of Churches (WCC)

Prague, 15th April 2024

Dear Brother Secretary General,

in March of this year, you accompanied your request for payment of our membership fee with a personal letter. In it you wrote, among other things: "Thank you for your commitment and contributions to the WCC, not only financially but in many different ways to enhance and strengthen the work we do together." We appreciate being part of the unique fellowship of so many Christian churches around the world. Our membership is both an honour and a commitment. At the same time, it is our responsibility not to remain silent if what you write is to be true: "The WCC remains committed and faithful in proclaiming justice, peace, reconciliation, and unity to the world."

Not long after your letter was written, the XXV World Russian People's Council of the Russian Orthodox Church, one of the member churches of the WCC, issued a resolution „The Present and Future of the Russian World“, in which, among other things, it describes the special military operation (i.e. the Russian Federation's war of aggression against Ukraine) as a holy war against a free Ukraine and the West that has fallen into Satanism. This is blasphemy on the part of the leaders of the Russian Orthodox Church, by which they find themselves completely outside the Body of Christ. Clearly, they have abandoned the authority of the Gospel of Christ and are only pursuing the interests of the nationalist ideology of the so-called Russian World.

It is our sad historical experience from the life of the Church under communist totalitarianism that Church leaders can succumb to the pressures of power and become untrustworthy. By doing this, they are betraying their theological tradition and their Church, if by Church we understand not an institution but a living community of believers. This is still the bitter experience of Christians living in unfree circumstances in various parts of the world.

They are all our brothers and sisters, members of our body, to whom we are obliged to give support and solidarity. At this moment, it is necessary to stand up for the Orthodox Church of Ukraine and the Russian priests, who clearly spoke out against this war at its very beginning (Appeal of the Clergy of the Russian Orthodox Church calling for Reconciliation and Cessation of War - in Russian)

We call on the WCC to reject the blasphemous declaration of holy war publicly and unequivocally and to just as publicly and unequivocally support Ukrainian Christians and Russian Orthodox dissidents who oppose the Russian invasion of Ukraine.  It is a question of our commitment to the Gospel and the credibility of our testimony.

We pray for you and for the true peace of Christ for this world

Pavel Pokorný
Moderator

Jiří Schneider
Lay Moderator

Zajímá vás dění v církvi?

Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.